Problematyczne małe łazienki

Miniaturowe łazienki, będące zmorą zwłaszcza mieszkań w blokach, trudno urządzić tak, aby było ładnie, funkcjonalnie i wygodnie. Nie sztuką jest zainstalować mini prysznic, mini umywalkę i mini miskę sedesową, sztuką natomiast będzie korzystanie ze sprzętów dopasowanych gabarytami do przedszkolaka osobie dorosłej.

Często też problemem jest umiejscowienie małej łazienki lub WC w domu jednorodzinnym w strefie dziennej. Innym problemem, z jakim borykają się nasi klienci, są nieduże łazienki dla gości czy przy pokojach dziecinnych. Dobrze, gdy jest na tyle sensownie zaplanowana, by zmieścił się w niej i prysznic, i umywalka i półeczka na kosmetyki czy ubrania na czas kąpieli.

Największym zaś problemem jest wyposażenie małej łazienki, tak, aby była nie tylko ładna i spójna stylistycznie z resztą mieszkania, ale też funkcjonalna i wygodna. Z naszego doświadczenia wynika, że w małych łazienkach sprawdzą się prysznic, ustawiony w rogu pomieszczenia. W przypadku wąskiej łazienki lub łazienki z wnęką, prysznic powinien znajdować się między dwoma ścianami. Dobrym rozwiązaniem są kratki odpływowe w podłodze. Minimalna wnęka powinna wynosić 70 na 70 cm, natrysk powinien wisieć na ścianie. Pamiętaj, że warto zaplanować prysznic z zasłoną, która nie ogranicza ruchów podczas kąpieli, a tej samej wielkości kabina zamykana już tak. Zaletą osłony jest też to, że można swobodniej planować odległości od sedesu i umywalki. W sprzedaży znajdują się brodziki o głębokości od 15 do 16 cm oraz głębsze, od 21 do 28 cm, w których często znajduje się miejsce do siedzenia.

Kabiny prysznicowe zdecydowanie potrzebują więcej miejsca niż brodzik bez kabiny. Ale są też droższe. Wybierając kabinę półokrągłą lub pięciokątną, możesz zaoszczędzić miejsce, wewnątrz jest więcej miejsca niż w kabinach stricte o kształcie półkola. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź, czy wewnątrz będziesz mieć tyle miejsca, by swobodnie się wykąpać.

Wiszące miski ustępowe odsłaniają podłogę, a to stwarza złudzenie przestrzeni. Łatwo utrzymać porządek, jednak trzeba doliczyć powierzchnię stelaża, na którym wisi miska, a w którym znajduje się zbiornik na wodę i cała instalacja. Musisz liczyć długość co najmniej 46 cm na miskę ustępową, oraz około 20 cm stelaża i płyty. Na szczęście, nie zabudowując stelaża do samej góry, zyskujesz miejsce na dodatkową półkę lub szafkę.

Kompakt, stojący w małej łazience, to standardowa miska ustępowa, która stanowi całość ze zbiornikiem wody. Zwykle ma około 70 cm długości i około 37 cm szerokości. Możesz szukać kompaktów robionych specjalnie na potrzeby małych łazienek, z pionowym odpływem, co pozwala przesunąć je maksymalnie do ściany pomieszczenia.

Umywalka, nawet w małej łazience, nie może być zbyt mała. Myjesz w niej ręce, ktoś się goli, ma wiele zastosowań, które mogą ograniczyć gabaryty. Minimalna umywalka w łazience powinna mieć wielkość od 45 do 50 cm. Możesz, dla zaoszczędzenia miejsca zdecydować się na umywalkę narożną, a najlepiej asymetryczną. Baterie możesz zakładać zarówno ścienne, jak i sztorcowe, aczkolwiek ścienne zajmują mniej miejsca.

Baterie naścienne powinny znajdować się do 35 cm nad umywalką, umywalka około 85 cm nad podłogą, rączka prysznicowa 180 cm nad podłogą. Drzwi od łazienki powinny mieć około 80 cm w ościeżnicy, a otwierać się muszą, w myśl przepisów, na zewnątrz. Jeśli masz w łazience okno, powinieneś mieć do niego swobodny dostęp, nad umywalką powinno znaleźć się miejsce na lustro, nie powinieneś też umieszczać kabiny na wprost wejścia do łazienki, bo to optycznie zmniejszy pomieszczenie.

Jeśli chciałbyś w swojej niewielkiej łazience zmieścić bidet, możesz kupić deskę kompaktową z funkcją bidetu, możesz też zamontować rączkę prysznicową przy baterii umywalki. Im więcej zaplanujesz elementów błyszczących, przezroczystych tym lepiej. Na pewno powinieneś unikać dużych kafli, wzorów, wyraźnych faktur. Wybiera jasne barwy.