Jak zapobiegać niedrożności kanalizacji

Niedrożność klimatyzacji to problem, z którym zmaga się kilkukrotnie prawie każdy właściciel gospodarstwa domowego. Jak sobie z nią radzić kiedy już się pojawi i przede wszystkim jak zapobiegać jej wystąpienia w naszym domu? Przeczytaj i dowiedz się!

Profilaktyka to podstawa

Nie chcesz mieć w domu zapchanej kanalizacji czy odpływu? Wykorzystaj kilka prostych rad aby zapobiegać problemami z zatkaną rurą.

Dobry projekt i wykonanie

Podstawą sprawnie działającej kanalizacji jest dobry projekt jej wykonania i udana realizacja. Rury o odpowiednio dużej średnicy, położone pod umożliwiającym swobodny odpływ ścieków kątem, to rzecz, która często przesądza o działaniu kanalizacji. Dlatego budując dom lub dokonując wymiany instalacji kanalizacyjnej w swoim mieszkaniu, zwróć na to szczególną uwagę.

Obserwuj odpływ

Niedrożność kanalizacji to proces, który postępuje stopniowo. Warto więc obserwować odpływ wody i sprawdzać, czy ścieki nie spływają wolniej niż zazwyczaj. Jeżeli tak się dzieje, postaraj się poszukać przyczyny i jeżeli jest to możliwe, samodzielnie oczyść odpływ.

Czyść regularnie

Jeżeli zauważysz, że woda odpływa wolniej, bądź podczas jej spływania słychać bulgotanie, nie czekaj na całkowite zatkanie się syfonu lub rury, tylko od razu zacznij działać. Regularne czyszczenie odpływu uchroni Cię przed zatkaniem kanalizacji i koniecznością wzywania hydraulika lub korzystania ze żrących środków.

Dlatego regularnie, lub gdy tylko zauważysz wolniejszy odpływ wody, przeczyść rury. Z pomocą przyjdą Ci domowe sposoby, jak na przykład mieszanka sody oczyszczonej i octu, zalana ciepłą wodą. Pamiętaj, żeby rodzaj metody dobrać do zanieczyszczeń, które prawdopodobnie nagromadziły się w Twoim odpływie i materiału, z którego zostały wykonane rury i syfon. Dzięki temu, zapobiegniesz ich uszkodzeniu.

Do wyczyszczenia syfonu, możesz tez użyć niezbyt sztywnego drucika. Pomoże Ci dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Pamiętaj jednak, żeby odchodzić się z nim delikatnie.

Śmieci wyrzucaj do kosza

Częstą przyczyną zatkanej kanalizacji są zebrane w niej odpady, włosy czy resztki jedzenia. Dlatego zalecamy, żeby przed rozpoczęciem zmywania, resztki wyrzucić do śmietnika. Włosy na umywalce, zebrać papierem i wyrzucić zamiast spłukiwać. Pamiętaj, że mieszanka resztek jedzenia i tłuszczu, jak i włosów i mydła bardzo szybko przyczyni się do zatkania Twojego odpływu. Dlatego, jeżeli nie dbasz o to wystarczająco, kup sitko które pomoże Ci ograniczyć ilość odpadów w Twoim odpływie.

Kup sitko

Ostatnim prostym krokiem, który pomoże Ci zapobiegać zapchaniu odpływu i rur, jest kupno sitka. Zakładasz je na odpływ, a resztki jedzenia, zamiast spływać do Twojej kanalizacji, zostają na sitku.

Boisz się, że takie sitko zepsuje efekt Twojej designerskiej umywalki czy wanny? Na rynku jest dostępnych wiele sitek wykonanych z różnych materiałów, o rozmaitych kolorach i kształtach. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Zatkany odpływ

Kiedy mimo wszystko Twój odpływ się zatka, postaraj się na początku przeczyścić go samodzielnie. Zdejmij osłonę i usuń zanieczyszczenia. Później zdejmij syfon i wyczyść tyle na ile jesteś w stanie. Sprawdź, czy woda zacznie spływać. Jeżeli chcesz, wspomóż się mieszkanką sody oczyszczonej i octu, zalanej gorącą wodą.

Pamiętaj, żeby dostosować metodę do materiału, z którego jest wykonany Twój odpływ i rury. Nie każdy środek będzie odpowiedni.

Jeżeli domowe metody nie pomogą, możesz spróbować odetkać odpływ mechanicznie. Jeżeli żadne z powyższych kroków nie pomogą, czas wezwać hydraulika, który dzięki dużej wiedzy i profesjonalnemu sprzętowi, szybko poradzi sobie z tą usterką.

Rectangle 67-min