Problematyczne małe łazienki

Miniaturowe łazienki, będące zmorą zwłaszcza mieszkań w blokach, trudno urządzić tak, aby było ładnie, funkcjonalnie i wygodnie. Nie sztuką jest zainstalować mini prysznic, mini umywalkę i mini miskę sedesową, sztuką natomiast będzie korzystanie ze sprzętów dopasowanych gabarytami do przedszkolaka osobie dorosłej.

Często też problemem jest umiejscowienie małej łazienki lub WC w domu jednorodzinnym w strefie dziennej. Innym problemem, z jakim borykają się nasi klienci, są nieduże łazienki dla gości czy przy pokojach dziecinnych. Dobrze, gdy jest na tyle sensownie zaplanowana, by zmieścił się w niej i prysznic, i umywalka i półeczka na kosmetyki czy ubrania na czas kąpieli.

Największym zaś problemem jest wyposażenie małej łazienki, tak, aby była nie tylko ładna i spójna stylistycznie z resztą mieszkania, ale też funkcjonalna i wygodna. Z naszego doświadczenia wynika, że w małych łazienkach sprawdzą się prysznic, ustawiony w rogu pomieszczenia. W przypadku wąskiej łazienki lub łazienki z wnęką, prysznic powinien znajdować się między dwoma ścianami. Dobrym rozwiązaniem są kratki odpływowe w podłodze. Minimalna wnęka powinna wynosić 70 na 70 cm, natrysk powinien wisieć na ścianie. Pamiętaj, że warto zaplanować prysznic z zasłoną, która nie ogranicza ruchów podczas kąpieli, a tej samej wielkości kabina zamykana już tak. Zaletą osłony jest też to, że można swobodniej planować odległości od sedesu i umywalki. W sprzedaży znajdują się brodziki o głębokości od 15 do 16 cm oraz głębsze, od 21 do 28 cm, w których często znajduje się miejsce do siedzenia.

Kabiny prysznicowe zdecydowanie potrzebują więcej miejsca niż brodzik bez kabiny. Ale są też droższe. Wybierając kabinę półokrągłą lub pięciokątną, możesz zaoszczędzić miejsce, wewnątrz jest więcej miejsca niż w kabinach stricte o kształcie półkola. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź, czy wewnątrz będziesz mieć tyle miejsca, by swobodnie się wykąpać.

Wiszące miski ustępowe odsłaniają podłogę, a to stwarza złudzenie przestrzeni. Łatwo utrzymać porządek, jednak trzeba doliczyć powierzchnię stelaża, na którym wisi miska, a w którym znajduje się zbiornik na wodę i cała instalacja. Musisz liczyć długość co najmniej 46 cm na miskę ustępową, oraz około 20 cm stelaża i płyty. Na szczęście, nie zabudowując stelaża do samej góry, zyskujesz miejsce na dodatkową półkę lub szafkę.

Kompakt, stojący w małej łazience, to standardowa miska ustępowa, która stanowi całość ze zbiornikiem wody. Zwykle ma około 70 cm długości i około 37 cm szerokości. Możesz szukać kompaktów robionych specjalnie na potrzeby małych łazienek, z pionowym odpływem, co pozwala przesunąć je maksymalnie do ściany pomieszczenia.

Umywalka, nawet w małej łazience, nie może być zbyt mała. Myjesz w niej ręce, ktoś się goli, ma wiele zastosowań, które mogą ograniczyć gabaryty. Minimalna umywalka w łazience powinna mieć wielkość od 45 do 50 cm. Możesz, dla zaoszczędzenia miejsca zdecydować się na umywalkę narożną, a najlepiej asymetryczną. Baterie możesz zakładać zarówno ścienne, jak i sztorcowe, aczkolwiek ścienne zajmują mniej miejsca.

Baterie naścienne powinny znajdować się do 35 cm nad umywalką, umywalka około 85 cm nad podłogą, rączka prysznicowa 180 cm nad podłogą. Drzwi od łazienki powinny mieć około 80 cm w ościeżnicy, a otwierać się muszą, w myśl przepisów, na zewnątrz. Jeśli masz w łazience okno, powinieneś mieć do niego swobodny dostęp, nad umywalką powinno znaleźć się miejsce na lustro, nie powinieneś też umieszczać kabiny na wprost wejścia do łazienki, bo to optycznie zmniejszy pomieszczenie.

Jeśli chciałbyś w swojej niewielkiej łazience zmieścić bidet, możesz kupić deskę kompaktową z funkcją bidetu, możesz też zamontować rączkę prysznicową przy baterii umywalki. Im więcej zaplanujesz elementów błyszczących, przezroczystych tym lepiej. Na pewno powinieneś unikać dużych kafli, wzorów, wyraźnych faktur. Wybiera jasne barwy.

Remont jednak to nie jest prosta sprawa. Przede wszystkim dlatego, że wiąże się z dużymi kosztami. Hałasem. Uciążliwością dla domowników. Po pierwsze musisz mieć na niego środki. Na ekipę, chyba, że masz w domu budowlańca lub złotą rączkę. Musisz mieć środki na nową glazurę, elementy instalacji kanalizacyjnej i wodnej, na kleje, masy samopoziomujące i inne, niezbędne rzeczy. Konieczne okazuje się ustalenie budżetu, bo przestawienie grzejnika, umywalki, ustawienie sprzętów w nowym miejscu to dodatkowe koszty. Dlatego też powinieneś dokładnie zaprojektować łazienkę.

Remont rozpoczyna się od skucia starych kafli i podłóg, które później trzeba wyrównać. W związku z tym, że z reguły gabaryty łazienek w naszych mieszkaniach nie są zbyt oszałamiające, zawsze rozpoczyna się walka o centymetry. Dlatego niezwykle rzadko remontujący decyduje się na położenie nowej glazury na starym podłożu. Po skuciu starych powierzchni przychodzi czas na nowe instalacje. Elektryczną, ponieważ chcesz mieć nowe punkty świetlne, sprzęty powinny być podłączone w nowych miejscach, instalację wodną oraz kanalizacyjną, zwłaszcza, gdy przesuwasz sprzęty i sanitariaty. Wszystko po to, by nowa łazienka była bardziej ergonomiczna od starej, zwłaszcza, że mankamenty starej łazienki doskonale znasz.

Fachowcy doprowadzać krzywe ściany do pionu, wyrównają podłogi, wyrównają kąty. Mogą to uczynić na dwa sposoby. Pierwszy to położenie tynku cementowego na zagruntowanej powierzchni. Metoda pozwala zaoszczędzić pieniądze oraz centymetry, jest natomiast czasochłonna, gdyż płytki można kłaść dopiero wówczas, gdy powierzchnia wyschnie. Druga metoda, to przyklejenie bezpośrednio na ściany lub na specjalny stelaż płyt kartonowo – gipsowych. Tutaj z centymetrami nie wygrasz, cenowo nieco drożej, natomiast fachowcom łatwiej, szybciej i do tego zaraz po ułożeniu płyt możesz układać kafle.

Podłogę równa się masą samopoziomującą. Na starą podłogę, o ile nie trzeba jej skuwać, możesz wylać specjalną masę renowacyjną. W miejscach narażonych na wilgoć należy podłogę zabezpieczyć szczególnie, a w narożnikach położyć taśmy uszczelniające. Nie zapominaj o tym, jeśli nie chcesz wizyt sąsiadów ze skargami na wilgoć na suficie…

W blokach z lat 70-tych czy 80-tych rury są do wymiany. Z reguły osad w nich zgromadzony uniemożliwia już sensowne korzystanie z łazienki. Podczas remontu fachowiec, hydraulik, może upierać się przy zachowaniu pewnych odległości. Są one bardzo istotne z punktu widzenia poprawności działania instalacji. I tak, sedes nie powinien być oddalony od pionu kanalizacyjnego dalej niż jeden metr. Ma to znaczenie głównie dla jego drożności i prawidłowego działania.

Wszystkie urządzenia sanitarne, podłączane do kanalizy i do instalacji wodnej, muszą zapewniać odpowiedni spadek w rurach, co zapewni ich drożność, chociaż podejścia do baterii można prowadzić niemal dowolnie. Rusy chowa się w podłodze, w ściankach instalacyjnych, za listwami maskującymi. Nie da rady schować instalacji w ściance o grubości poniżej 12 cm. Umywalka powinna wisieć na wysokości 85 cm nad podłogą, chociaż, jeśli mieszkasz z osobą wyjątkowo niską, poruszającą się na wózku czy wyjątkowo wysoką, można dopasować jej umieszczenie do potrzeb twojego lokatora. Bateria naścienna powinna być zamocowana na wysokości około 25 do 35 cm nad umywalką, a rączka od prysznica na wysokości 180 cm od podłogi.

Rectangle 67-min