Najczęściej spotykane awarie hydrauliczne

Najczęściej spotykane awarie hydrauliczne

W każdym domu może przytrafić się awaria hydrauliczna. Są to sytuacje losowe, ale też często wynikają z wieku instalacji w domu albo niewłaściwego użytkowania. W domach najczęściej zapychają się odpływy w umywalkach, zlewach, sedesach, wannach czy prysznicach. Błędnie wykonany można też lub lub zły projekt to najczęściej zbyt mały przekrój rur, niedostateczne pochylenie rur, ułatwiających spływ wody i nieczystości, które mogą powodować nawracające awarie. W dobrym projekcie nie powinno być za dużo załamań, oraz zmian kierunków, gdzie również  mogą pojawić się wcześniej czy później problemy. Przede wszystkim dobry monter dostrzec powinien na czas wszelkie niedociągnięcia projektu, tak aby zapobiec późniejszym usterkom.
 
Z kolei po stronie właściwego dbania o instalację hydrauliczną zostają przypadki zapchania odpływów odpadkami, środkami i opakowaniami po środkach higienicznych, resztkami jedzenia, włosami, fusami i tym, co jeszcze pomysłowi ludzie potrafią do odpływu wrzucić zamiast do kosza na śmieci.
 
Czasem możesz próbować samodzielnie usunąć usterkę, czyli próbować użyć popularnych środków chemicznych do udrażniania rur, możesz spróbować przepchnąć rury mechanicznie. Pamiętaj, że jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie udrożnić odpływów, to może skończyć zalaniem pomieszczenia i dużo większymi kosztami i problemami, związanymi z remontem.
 
Cieknący kran może narazić cię na dodatkowe koszty. Kiedy nie zwracasz uwagi na odgłos kapiących kropli, to zwrócisz uwagę na pewno zwiększony rachunek za wodę. Zwłaszcza, że przyczyną może być drobiazg, jak zepsuta uszczelka, ale też przyczyna awarii może być bardziej skomplikowana i złożona, wymagająca interwencji hydraulika. Czasem wiąże się z zakupem nowej baterii.
 
Hydraulika często wzywa się również do zapowietrzonych grzejników, zwłaszcza żeliwnych w starszym budownictwie, gdzie nie ma wbudowanego systemu odpowietrzania, jak w nowszych. Zapowietrzony grzejnik objawia się nierównomiernym ogrzaniem powierzchni, a to powoduje niedogrzanie pomieszczenia, powstawanie grzyba i wilgoci w pomieszczeniu. Należy pamiętać, że moc grzejników jest dedykowana do wielkości pomieszczeń, a to powoduje, że powinien on ogrzewać je całą swoją powierzchnią. Do odpowietrzania grzejników w blokach należy wezwać hydraulika.
 
Pęknięte rury w ścianie mogą stać się przyczyną naprawdę drogich awarii i remontów pomieszczenia. Do piękniej rury trzeba się dostać, skuwając tynk lub podłogę. Miejsca awarii znaleźć niełatwo, zwłaszcza, że wilgoć z pękniętej rury zalała całą powierzchnię ściany lub podłogi. W skrajnych przypadkach należy wymienić całą instalację, co wiąże się z poważnym remontem, warto też pamiętać, że przyczyną tzw “wychodzenia” mokrej plamy czy grzyba na ścianie może być  niewielkie uszkodzenie rury lub niewłaściwe jej zaizolowanie i tzw “pocenie” się rury.
 
Od drobnej usterki do potężnej, generującej koszty awarii często jest jeden krok. Samodzielne próby naprawiania instalacji mogą powodować większe straty i większe usterki, dlatego czasem lepiej po prostu wezwać hydraulika i załatwić sprawę od ręki.