Niedrożna kanalizacja - najczęściej spotykane przyczyny

Niedrożna kanalizacja to nic przyjemnego. Nieczystości wybijające toaletą, odpływem brodzika… Ani to przyjemnie sprzątać, ani wąchać a i korzystać z toalety potem jakoś tak dziwnie.

Niedrożna kanalizacja to ogromny problem , wynikający często z ze złego zaprojektowania i montażu instalacji, ale też z lekkomyślnego z niej korzystania. Jeśli zaś połączymy obie te rzeczy, może się okazać, że zapchane odpływy będą nas nękać dosyć często. Dlatego warto nauczyć się korzystać z głową z odpływów kanalizacyjnych, nie traktować ich jak śmietnika, odpady stałe zbierać tam gdzie ich miejsce, czyli do kosza, a docelowo zaplanować modernizację instalacji, którą należy wykonać zgodnie ze sztuką.

Przyczyny niedrożnej kanalizacji

Niewielu ludzi może sobie nawet wyobrazić, co można znaleźć w kanalizacji, i co ludzie potrafią wrzucić do ustępu… Zacznijmy może od błędów popełnianych przez większość użytkowników kanalizacji. W kuchni czy łazience, do odpływów dostają się włosy, resztki jedzenia czy tłuszcz. W związku z tym w kanalizacji tworzy się zator, a objawy niedrożnego odpływu są łatwe do zauważenia, bo w rurach zaczyna bulgotać, woda coraz wolniej schodzi do odpływów, zdarza się, że przelewa się do innych elementów instalacji. To już oznacza, że kanalizacja nadaje się do udrożnienia, zanim całkowicie utraci drożność.

Zapobieganie zatorom w odpływach kanalizacyjnych

Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na to, co trafia do odpływu. W kuchni, zanim włożysz naczynia do zmywarki, powinieneś dokładnie oczyścić je z resztek jedzenia i tłuszczu. Tłuszcz usuwać należy gorącą wodą, a po myciu w zlewie należy też odpływ przepłukać wrzątkiem, ponieważ tłuszcz osadzający się na ściankach rur tworzy osad o twardości kamienia, w którym lubią zasklepić się jeszcze inne resztki, budując spory zator. Do toalety nie powinny lądować żadne artykuły higieniczne, typu tampony i podpaski, nawet chusteczki higieniczne nie należą do tych odpadów, które bez przeszkód spłyną do kanalizacji. Nie wolno w toaletach spuszczać ręczników toaletowych czy woreczków foliowych. Niestety, wyobraźnia ludzka nie ma granic, lub wręcz przeciwnie, wcale jej nie ma, więc w czasie prac związanych z usuwaniem zatoru często wyciąga się elementy garderoby i inne, niezidentyfikowane strzępy materiału. Można się tylko zastanawiać, jak koszulka czy bielizna trafiła do toalety… Z kolei na odpływie zlewu, wanny, prysznica czy umywalki warto założyć gęste sitko, które wyłapie wszystkie resztki, które do kanalizacji nie powinny się znaleźć.

Chemia przy udrażnianiu rur

Chemia przy udrażnianiu rur przydaje się głównie w chwili, gdy potrzebujesz usunąć drobny zator, osadzony blisko odpływu. Rewelacyjnie spełniają się jako środek profilaktyczny, ale nie można używać ich zbyt często, ponieważ mogą uszkodzić powierzchnię rur. Jeśli posiadasz rury żeliwne, uważaj na środki chemiczne zawierające wodorotlenek sodu, który uszkadza powierzchnie rur, prowadząc w konsekwencji do konieczności jej wymiany. Jeśli jednak zator utworzył się w większej odległości od odpływu i nawet bardzo agresywne środki chemicznie nie bardzo mogą się z nim uporać, lub problem często się powtarza, warto zasięgnąć rady doświadczonego hydraulika, który nie tylko dokładnie oczyści rury z osadu, to również podpowie rozwiązania dotyczące modernizacji instalacji.  

Rectangle 67-min