Najczęściej spotykane awarie hydrauliczne

W każdym domu może przytrafić się awaria hydrauliczna. Są to sytuacje losowe, ale też często wynikają z wieku instalacji w domu albo niewłaściwego użytkowania. W domach najczęściej zapychają się odpływy w umywalkach, zlewach, sedesach, wannach czy prysznicach. Błędnie wykonany można też lub lub zły projekt to najczęściej zbyt mały przekrój rur, niedostateczne pochylenie rur, ułatwiających spływ wody i nieczystości, które mogą powodować nawracające awarie. W dobrym projekcie nie powinno być za dużo załamań, oraz zmian kierunków, gdzie również  mogą pojawić się wcześniej czy później problemy. Przede wszystkim dobry monter dostrzec powinien na czas wszelkie niedociągnięcia projektu, tak aby zapobiec późniejszym usterkom.
 
Z kolei po stronie właściwego dbania o instalację hydrauliczną zostają przypadki zapchania odpływów odpadkami, środkami i opakowaniami po środkach higienicznych, resztkami jedzenia, włosami, fusami i tym, co jeszcze pomysłowi ludzie potrafią do odpływu wrzucić zamiast do kosza na śmieci.
 
Czasem możesz próbować samodzielnie usunąć usterkę, czyli próbować użyć popularnych środków chemicznych do udrażniania rur, możesz spróbować przepchnąć rury mechanicznie. Pamiętaj, że jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie udrożnić odpływów, to może skończyć zalaniem pomieszczenia i dużo większymi kosztami i problemami, związanymi z remontem.
 
Cieknący kran może narazić cię na dodatkowe koszty. Kiedy nie zwracasz uwagi na odgłos kapiących kropli, to zwrócisz uwagę na pewno zwiększony rachunek za wodę. Zwłaszcza, że przyczyną może być drobiazg, jak zepsuta uszczelka, ale też przyczyna awarii może być bardziej skomplikowana i złożona, wymagająca interwencji hydraulika. Czasem wiąże się z zakupem nowej baterii.
 
Hydraulika często wzywa się również do zapowietrzonych grzejników, zwłaszcza żeliwnych w starszym budownictwie, gdzie nie ma wbudowanego systemu odpowietrzania, jak w nowszych. Zapowietrzony grzejnik objawia się nierównomiernym ogrzaniem powierzchni, a to powoduje niedogrzanie pomieszczenia, powstawanie grzyba i wilgoci w pomieszczeniu. Należy pamiętać, że moc grzejników jest dedykowana do wielkości pomieszczeń, a to powoduje, że powinien on ogrzewać je całą swoją powierzchnią. Do odpowietrzania grzejników w blokach należy wezwać hydraulika.
 
Pęknięte rury w ścianie mogą stać się przyczyną naprawdę drogich awarii i remontów pomieszczenia. Do piękniej rury trzeba się dostać, skuwając tynk lub podłogę. Miejsca awarii znaleźć niełatwo, zwłaszcza, że wilgoć z pękniętej rury zalała całą powierzchnię ściany lub podłogi. W skrajnych przypadkach należy wymienić całą instalację, co wiąże się z poważnym remontem, warto też pamiętać, że przyczyną tzw “wychodzenia” mokrej plamy czy grzyba na ścianie może być  niewielkie uszkodzenie rury lub niewłaściwe jej zaizolowanie i tzw “pocenie” się rury.
 
Od drobnej usterki do potężnej, generującej koszty awarii często jest jeden krok. Samodzielne próby naprawiania instalacji mogą powodować większe straty i większe usterki, dlatego czasem lepiej po prostu wezwać hydraulika i załatwić sprawę od ręki.

Remont jednak to nie jest prosta sprawa. Przede wszystkim dlatego, że wiąże się z dużymi kosztami. Hałasem. Uciążliwością dla domowników. Po pierwsze musisz mieć na niego środki. Na ekipę, chyba, że masz w domu budowlańca lub złotą rączkę. Musisz mieć środki na nową glazurę, elementy instalacji kanalizacyjnej i wodnej, na kleje, masy samopoziomujące i inne, niezbędne rzeczy. Konieczne okazuje się ustalenie budżetu, bo przestawienie grzejnika, umywalki, ustawienie sprzętów w nowym miejscu to dodatkowe koszty. Dlatego też powinieneś dokładnie zaprojektować łazienkę.

Remont rozpoczyna się od skucia starych kafli i podłóg, które później trzeba wyrównać. W związku z tym, że z reguły gabaryty łazienek w naszych mieszkaniach nie są zbyt oszałamiające, zawsze rozpoczyna się walka o centymetry. Dlatego niezwykle rzadko remontujący decyduje się na położenie nowej glazury na starym podłożu. Po skuciu starych powierzchni przychodzi czas na nowe instalacje. Elektryczną, ponieważ chcesz mieć nowe punkty świetlne, sprzęty powinny być podłączone w nowych miejscach, instalację wodną oraz kanalizacyjną, zwłaszcza, gdy przesuwasz sprzęty i sanitariaty. Wszystko po to, by nowa łazienka była bardziej ergonomiczna od starej, zwłaszcza, że mankamenty starej łazienki doskonale znasz.

Fachowcy doprowadzać krzywe ściany do pionu, wyrównają podłogi, wyrównają kąty. Mogą to uczynić na dwa sposoby. Pierwszy to położenie tynku cementowego na zagruntowanej powierzchni. Metoda pozwala zaoszczędzić pieniądze oraz centymetry, jest natomiast czasochłonna, gdyż płytki można kłaść dopiero wówczas, gdy powierzchnia wyschnie. Druga metoda, to przyklejenie bezpośrednio na ściany lub na specjalny stelaż płyt kartonowo – gipsowych. Tutaj z centymetrami nie wygrasz, cenowo nieco drożej, natomiast fachowcom łatwiej, szybciej i do tego zaraz po ułożeniu płyt możesz układać kafle.

Podłogę równa się masą samopoziomującą. Na starą podłogę, o ile nie trzeba jej skuwać, możesz wylać specjalną masę renowacyjną. W miejscach narażonych na wilgoć należy podłogę zabezpieczyć szczególnie, a w narożnikach położyć taśmy uszczelniające. Nie zapominaj o tym, jeśli nie chcesz wizyt sąsiadów ze skargami na wilgoć na suficie…

W blokach z lat 70-tych czy 80-tych rury są do wymiany. Z reguły osad w nich zgromadzony uniemożliwia już sensowne korzystanie z łazienki. Podczas remontu fachowiec, hydraulik, może upierać się przy zachowaniu pewnych odległości. Są one bardzo istotne z punktu widzenia poprawności działania instalacji. I tak, sedes nie powinien być oddalony od pionu kanalizacyjnego dalej niż jeden metr. Ma to znaczenie głównie dla jego drożności i prawidłowego działania.

Wszystkie urządzenia sanitarne, podłączane do kanalizy i do instalacji wodnej, muszą zapewniać odpowiedni spadek w rurach, co zapewni ich drożność, chociaż podejścia do baterii można prowadzić niemal dowolnie. Rusy chowa się w podłodze, w ściankach instalacyjnych, za listwami maskującymi. Nie da rady schować instalacji w ściance o grubości poniżej 12 cm. Umywalka powinna wisieć na wysokości 85 cm nad podłogą, chociaż, jeśli mieszkasz z osobą wyjątkowo niską, poruszającą się na wózku czy wyjątkowo wysoką, można dopasować jej umieszczenie do potrzeb twojego lokatora. Bateria naścienna powinna być zamocowana na wysokości około 25 do 35 cm nad umywalką, a rączka od prysznica na wysokości 180 cm od podłogi.

Rectangle 67-min